A Galleri nevű teszt 85 százalékos pontossággal azonosítja a rákos sejtek jelenlétét, és a pozitív esetek 85 százalékáról is helyesen állapítja meg, hogy milyen fajta daganatról van szó. Az ötezer megvizsgált beteg körében háromból két esetben jól vizsgázott - tudósít a BBC.
A kaliforniai Grail biotechnológiai vállalat fejlesztése azokat az apró genetikai génkódokat keresi a vérben, amelyek eltéréseket mutatnak attól függően, hogy milyen típusú daganatból szivárognak ki. Ez azért nagy segítség, mert bár ez a vérvizsgálat önmagában nem alkalmas arra, hogy biztos diagnózist alapozzanak rá, jelentősen lerövidíti, és olcsóbbá is teszi a folyamatot, amely során a diagnózis megszületik.
Pillanatnyilag az a helyzet, hogy ha valaki rákbetegségre jellemző tünetekkel jelentkezik az orvosnál, nagyon sokféle vizsgálaton át kell esnie ahhoz, hogy felmérjék az állapotát azon túl is, hogy van-e a szervezetében daganat vagy nincs. Az önmagában ugyanis nem elég a gyógyításhoz, hogy utóbbi kérdésre megvan a válasz. Tehát ez a vérteszt, amely aránylag pontosan orientálja a kezelőorvost, szükségtelenné tesz többféle, ma még rutinszerű eljárást.
A vizsgálat eredményei azt sugallják, hogy ez a teszt bevethető a háziorvosok munkájának támogatására - de sokkal több kutatásra van szükség egy nagyobb vizsgálat keretében, hogy kiderüljön, javíthatja-e azt, és végső soron a betegek eredményeit. - Dr David Crosby - Cancer Research UK
A maga nemében egyedülállóan széleskörű kutatás 350 résztvevője azok közül került ki, akik tüneteik miatt fordultak orvoshoz. Azok esetében, akiknek a vértesztje pozitív lett, 75 százalékban bebizonyosodott hagyományos vizsgálatok után, hogy valóban rákbetegek. A bevett módszerekkel azok között is találtak rákbetegeket, akiket a vérteszt negatívnak minősített. Az ő arányuk 2,5 százalék.
A legkorábbi stádiumban volna a legnagyobb haszna
Az NHS kipróbálta a Galleri tesztet olyanokon is, akiknek nem voltak rákos megbetegdésre utaló tüneteik. Ennek az előzetes eredménye meglesz még idén, és ha beválik a teszt, jön egy újabb, kétéves kutatás: abban már további egymillió embert tesztelnek.
Az onkológusok elsősorban azoknak a daganatfajtáknak a felismerésében várnak sokat ettől a teszttől, amelyek nehezen tettenérhetőek: a fej- és nyaki, a bél-, a tüdő-, a hasnyálmirigy- és a torokrák ilyenek.
A brit közegészségügy illetékes igazgatója, Peter Johnson professzor azt hangsúlyozta a Galleri vértszet eredményeit látva, hogy habár náluk ez csak az első lépés volt ennek a módszernek a tesztelésében, ha beválik, sok ezer ember életét mentheti meg azáltal, hogy minden eddiginél hamarabb lehetővé teszi a daganatos betegség felismerését.