Az új ügyeleti rendszerben március 1-től Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében csak egy helyen, a nyíregyházi kórházban van kifejezetten gyermekorvosi ügyelet, a többi elérhető ellátási ponton felnőtt háziorvos, esetleg mentőtiszt fogadja a betegeket – mondta pár napja a hvg360-nak a Magyar Orvosi Kamara területi szervezetének egyik alelnöke, Harsányi Tamás Gergő, aki mindezt aggályosnak tartja.
Bár az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) azt kommunikálja, működési időben a járásközpontok ügyeleti pontjain is fogadják a gyerekeket a nyíregyházi kórházon kívül, Harsányi azt mondta, „a korábbi tapasztalatok szerint mentőhívás esetén a mentőtisztek mindig bevitték a gyerekeket gyermekgyógyászati szakellátó helyre, helyszínen nem hagyták őket, függetlenül a kórkép súlyosságától”.
Mostantól tehát ha a megyében élő szülők úgy döntenek, személyesen vinnék a gyereküket házi gyermekorvoshoz ügyeleti időben, Nyíregyházára kell menniük, ami sokuknak nyilván nem vagy nehezen lesz kivitelezhető. Egyébként a 1830-as központi számot, amelyen a mentők diszpécsere jelentkezik be, a gyerekek ügyében is fel lehet hívni.
A mentőszolgálat a honlapján arról is tájékoztat, hogy Hajdú-Bihar vármegyében a korábbiakhoz képest a gyerekek ügyeleti ellátása nem változott – továbbra is a Debreceni Gyermekügyeletre illetve Gyermekklinikára lehet menni –, Győr-Moson-Sopron vármegyében pedig a járásközponti ügyeleti helyeken kívül a győri Petz Aladár, illetve – korlátozottabban – a soproni kórházba lehet menni. A mosonmagyaróvári kórház épp március elsején esett ki ebből a rendszerből, mert rövidebb ideig ad ellátást, és a MOK területi vezetője, Szijjártó László gyermekorvos szerint kollégák tájékoztatása alapján más kisebb kórházakban is lehet hasonlótól tartani.