A módosítással kapcsolatban Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara a 24.hu-nak úgy fogalmazott: „most kellett lépni, mert még a folyamat elején voltunk”. A kamara becslése szerint az online gyógyszerforgalom jelenleg 1 százalékot tehet ki, de 3-5 éven belül 15 százalékra növekedhetett volna.
Hankó arról is beszélt, hogy azért szorgalmazták az intézkedést, mert az utóbbi időkben több újabb, nagy volumenű csomagküldési szerződésről szereztek tudomást, a külföldi példák alapján pedig gyors, dinamikus és agresszív piacszerzésre, térnyerésre számítottak. Ez a kamara szerint középtávon veszélyeztethette volna a kistelepüléseken lévő patikák fennmaradását, mert olyan forgalmat vett volna el tőlük, ami a létükhöz elengedhetetlen.
Nem említett cégneveket, de a lap információi szerint a piac mindkét nagyágyúja erősített ezen a területen az utóbbi időben: a kiterjedt gyógyszertári háttérrel rendelkező Phoenix Pharma Zrt. nemrég invesztált 100 millió forintot webes fejlesztésbe, aminek a lényege, hogy a csatlakozó patikák számára megoldja az online értékesítést, persze díj ellenében; a piacvezető gyógyszernagykereskedő, a Hungaropharma Zrt., illetve az általa ellátott hálózatok pedig összefogtak a házhozszállítást végző Foodpandával.
A lapnak szintén nyilatkozó Kaló Tamás, a Phoenix Pharma Zrt. vezérigazgatója meglepőnek tartja a törvénymódosítás időzítését, hiszen a koronavírus-járvány miatt, biztonsági megfontolásokból, a lakosság kifejezetten igényli, hogy otthonában vehesse át a gyógyszertári készítményeket. Szerinte egy, a lakosság gyógyszerhez jutását ilyen jelentősen korlátozó intézkedés előtt szükség lett volna hatástanulmányra, meg kellett volna vizsgálni, valóban rejt-e gyógyszerbiztonsági kockázatot a csomagküldés, illetve hogy milyen hatása lesz a betegekre, ha megszüntetik ezt a lehetőséget.
További részletek a 24.hu cikkében.