A cukorbetegeknél – a gyógyszeres terápiától is függően – számolni kell a hipoglikémia rizikójával. A vércukorszint hirtelen esése elsősorban az 1-es típusú cukorbetegeknél fordul elő, de a 2-es típusú diabéteszeseket sem kíméli, főként inzulin-, szulfonilurea- vagy „glinid-” kezeléseknél.
A hipoglikémia enyhébb formáinál elegendő, ha a beteg könnyen felszívódó szénhidrátot vesz magához. Azonban ez a hipoglikémiás reakció súlyosabb formáinál már nem eredményre vezető; ekkor a májból történő glükóz-felszabadulás glukagonnal történő stimulálására van szükség. Eddig injekciós formában (intramuscularis, i.m.) állt csak rendelkezésre glukagon, aminek az alkalmazására a hipoglikémiás beteg egyedül nem képes, a gyógyszer használatát illetően segítségre szorul. A segítőknek azonban mindössze elenyésző hányada mer/tud injekciót beadni írja a PharmaOnline.hu.
A mindennapi tapasztalat azt mutatja, hogy az izomba adandó glukagonos injekció beadására kevesen képesek: a használati módot ismerő, a termék használatát illetően korábban oktatásban részesült segítő személyek mindössze 16 százaléka tudja azt szakszerűen alkalmazni. Ennek a nehézségnek a kiküszöbölésére törekedve fejlesztették ki a Lilly-nél az intranazálisan adagolható, orrnyálkahártyán át felszívódó, glukagont tartalmazó orrspray-t.
A glukagonos orrspray-t 2019 nyarán engedélyezte az USA gyógyszerügyi hatósága, az FDA. Nemrégiben az EU-ban is zöld utat kapott az intranazálisan adagolható glukagonos készítmény forgalmazása, ami várhatóan 2020 második negyedévében már jelen lehet az európai patikák polcain.
A glukagonos orrspray egyetlen fix dózisban tartalmaz 3 mg glukagont. Az intramuscularis beviteli móddal szemben egyszerűbb az alkalmazása egy orrspray-nek. Az alkalmazást illetően képzett személyek több mint 94, míg a nem képzett személyek 93 százaléka képes annak a használatára. A glukagonnál az orrspray mint gyógyszerforma további előnye a tárolhatóság. Az orrspray ugyanis szobahőmérsékleten (30 °C-ig) tárolható. Megjegyzendő, hogy az orrspray a légúti megbetegedésekkel összefüggő orrdugulás esetén is alkalmazható – írja a lap.