Egész mostanáig a hálapénz adása nem feltétlenül számított vesztegetésnek, pontosabban a Kúriának volt egy olyan döntése, ami alapján meg lehetett határozni, mi számít hálapénznek és mi vesztegetésnek. Ha egy beteg igénybe vette az orvos szolgáltatását, és ezután döntött úgy ő maga, hogy ezt pénzzel meghálálja, az nem számított vesztegetésnek. Ám ha ezt a pénzt még azelőtt adta oda, hogy a szolgáltatást igénybe vette volna, vagy nem önszántából fizetett (akár utólag is), akkor az vesztegetésnek minősült.
Idén januártól azonban mindegy, hogy önszántából és mikor ad hálapénzt az orvosnak a páciens, mert ha ilyet tesz, vagy ilyenre kéri az orvos és ő fizet, akkor mindketten bűncselekményt követnek el. A kormányzat tehát a hálapénz kriminalizálásával akar gátat vetni egy olyan jelenségnek, amely hosszú évtizedek óta szervesen beépült a magyar egészségügybe, tulajdonképpen az orvos-beteg viszony természetes részévé vált – idézi a hvg360 cikkét a Weborvos.hu.
A cikk kifejti: az új szabályozás szerint az orvosok (passzív vesztegetők) büntetési tétele 3 évig terjedő szabadságvesztés, ami lehet 1-től 5 évig terjedő is akkor, ha önálló intézkedésre jogosult orvos követi el, és lehet 2 és 8 év közötti akkor, ha nem önálló intézkedésre jogosult orvos üzletszerűen követi el. Mi több, akár 5-től 10 évig terjedő is akkor, ha az önálló intézkedésre jogosult orvos üzletszerűen követi el.
Ugyanakkor az aktív vesztegető felet is szigorúbban bünteti az új szabályozás, mivel a korábbiakkal ellentétben a büntetés akkor sem enyhíthető korlátlan mértékben, ha az elkövető maga jelenti be a jogsértést a hatóságoknál.
További részletek a hvg360 cikkében.