A klinikai tesztbe bevont első beteg január 12-én kapta meg a kórházi kezelést. A terápia része az béta-interferon nevű fehérje inhalációja, amelyet különben a szervezet maga szokott előállítani, amikor vírusfertőzés éri. Az eljárástól azt várják a szakemberek, hogy stimulálja az immunrendszert, felkészítve a sejteket a vírusok legyőzésére – írja a Webbeteg.hu a BBC cikke nyomán.
Az interferon-béta a szervezetnek a vírusokkal szembeni, elsővonalbeli védekező rendszerének része, feladata arra figyelmeztetni, hogy vírustámadás érte az organizmust. Az eddigi tapasztalatok szerint a koronavírus – stratégiájának egyik elemeként – ennek termelődését nyomja el, így játszva ki az immunrendszert teszi védtelenné a megtámadott gazdaszervezetet. Az új gyógyszer egy újfajta interferon-béta fehérjekészítmény, amit egy porlasztó aeroszollá alakítás után közvetlenül a légutakba juttat. Az a terápiás megfontolás vezetett ehhez a megoldáshoz, hogy a közvetlenül a tüdőbe kerülő fehérje erősebb antivirális választ indít be, a már legyengült immunrendszerű betegeknél is. A béta-interferont eddig leginkább a szklerózis mutiplex kezelésében használták.
A Synairgen által indított korábbi klinikai vizsgálatok azt mutatták, hogy a gyógyszer képes immunválaszt stimulálni, és még az asztmában vagy más krónikus tüdőbetegségben szenvedő betegek is jól tolerálják. A kezelésnek egy kisebb léptékű, tavaly lefuttatott kettes fázisú klinikai próbájának eredményei szintén ígéretesek voltak. Azt mutatták, hogy a kórházban kezelt COVID-19 betegeknél 80%-kal ritkábban fordult elő súlyos megbetegedés, illetve lélegeztetőgépre való kerülés. Két-háromszor nagyobb volt annak valószínűsége, hogy felépülésükben addig jutnak, amikor betegségük már nem okoz nehézséget, ami hátráltatná a mindennapi tevékenység végzését – ismertette az akkori eredményeket a Synairgen biotechnológiai cég képviselője. A teszt során az is kiderült, hogy mindazok körében, akik ezt a kezelést kapták, „nagyon jelentősen” csökkent a nehezített légzés előfordulása. Ezenkívül a terápiába vontaknál a kórházban töltött idő átlagosan harmadával csökkent – 9 napról hatra esett vissza.
Azonban a korábbi teszteket nagyon alacsony elemszámú mintán végezték el, mindössze száz beteg részvételével, ezért további vizsgálatokra van szükség a használatba vételi engedély kérvényezéséhez – írja a lap.
További részletek a Webbeteg.hu cikkében.