MOGYE-ügy: A román oktatásügyi miniszter támogatja az egyesítést
Az egyetemi autonómia részének tekinti, és támogatja Valentin Popa román oktatásügyi miniszter a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) és a városban működő Petru Maior Egyetem egyesülését.

A miniszter az MTI kérdésére fejtette ki az ezzel kapcsolatos álláspontját azon a marosvásárhelyi sajtótájékoztatón, amelyet Navracsics Tiborral, az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságért és sportért felelős biztosával és Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével közösen tartott Marosvásárhelyen. Valentin Popa kijelentette: a két egyetem szenátusa döntött az egyesülésről, és a miniszter véleménye nem befolyásolhatja az egyetemi autonómia elvét. Azt a reményét is megemlítette azonban, hogy ne legyenek szociális feszültségek az egyetemegyesítés kapcsán. „Itt a pillanat, hogy továbblépjünk a személyes gőgön, és találjuk meg a megoldást” – jelentette ki a miniszter. Újságírói kérdésre, hogy az egyetemi autonómia felülírja-e az oktatási törvény előírásait, Valentin Popa nemmel válaszolt. Hozzátette azonban, hogy az oktatási törvény csak javasolja, és nem írja elő, hogy a multikulturális egyetemeken önálló struktúrákba kell szervezni az egyes nyelveken zajló oktatást.

A sajtótájékoztatón Kelemen Hunor RMDSZ-elnök úgy vélekedett, hogy ha már a magyar tagozat akarata ellenére a MOGYE bekebelezi a Petru Maior Egyetemet, akkor ez új helyzetet teremt, és reményét fejezte ki, hogy ebben az új helyzetben a magyar közösség előre tud lépni oktatási jogainak érvényesítése terén. Kijelentette: ha a multikulturális egyetemként meghatározott MOGYE bekebelezi a román tannyelvű Petru Maior Egyetemet, induljon magyar nyelvű oktatás a bekebelezett egyetem által működtetett szakokon is.

Az MTI felvetésére, hogy biztosíthatja-e az egyetemegyesítéssel létrejövő új multikulturális egyetem a magyar nyelvű műszaki képzést az erdélyi magyar közösségnek, a miniszter kijelentette: az új egyetem szenátusának kell majd döntenie az intézmény felépítéséről, ebbe a miniszter nem szólhat bele. Az MTI azt is megkérdezte, hogy részt vesz-e a román állam a magyar állam által fenntartott Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemnek a fenntartásában, amely az anyanyelvű műszaki képzés hiányát próbálja pótolni Romániában. A miniszter válaszként a műszaki oktatás fontosságát hangsúlyozta, ugyanakkor kijelentette, hogy eddig nem került szóba a magánegyetemek állami támogatása.

Navracsics Tibor a sajtótájékoztatót megelőző kulturális fórumon válaszolt a MOGYÉ-vel kapcsolatos kérdésre. Kijelentette, levelet írt a korábbi román miniszternek, de az oktatásért is felelős biztosként ennél többet nem tehet, mert nincsen hatásköre beleszólni a tagállamok oktatáspolitikájába. „A jószolgálati közvetítésnél többet nem tudok tenni, de erre készen állok” – fogalmazott Navracsics Tibor.

Április közepén a MOGYE szenátusa a magyar tagozat képviselőinek tiltakozó távollétében szavazta meg a Petru Maior Egyetem bekebelezésére vonatkozó határozatot. A MOGYE kizárólag magyar tannyelvű intézményként alakult 1945-ben. Az intézményben a kommunista pártvezetés szóbeli utasítására vezették be 1962-ben a román nyelvű oktatást is, amely fokozatosan háttérbe szorította a magyar orvosképzést. Ma az egyetem vezető testületei a román oktatók kétharmados többségével működnek, és a magyar tagozat elsorvasztására törekednek. Az egyetemegyesítés révén tovább csökkennek a magyar tagozat érdekérvényesítési lehetőségei.

Forrás: MTI
Kelt: 2018-06-08