X. Jubileumi IME – META konferencia az egészség-gazdaságról
„Népegészségügy – prevenció – egészség-gazdaságtani szemmel” X. Jubileumi Országos Konferenciáját tartotta június 15-16-án az IME tudományos folyóirat és a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság (META) a Hotel Hungária City Centerben, Budapesten.
Az egészségügyi ellátórendszer makrogazdasági kihívásainak egészséggazdasági szempontból való elemzése, a fejlesztés módszereinek bemutatása és megvitatása volt a résztvevők gondolkodásának homlokterében. Tárgyban végzett munkásságukról, törekvéseikről számoltak be az Eötvös Lóránd Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem, Medical University of Vienna, a Debreceni és a Pécsi Tudományegyetem és a Miskolci, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzorai és kutatói mellett szakmai és civil szervezetek képviselői, intézményvezetők, valamint az államigazgatás ügyben érintett vezető munkatársai. A 9 plenáris és 38 szelektált előadás, a kerekasztal fórumok lehetőséget adtak a szakmai eredmények bemutatása mellett az egészségügy makrogazdasági és finanszírozási környezete áttekintésére, a népegészségügyi kihívások, a progresszív betegellátás strukturális problémáinak megvitatására ugyanúgy, mint a szűrés stratégiák, az integrált ellátási programok, a minőségi indikátorok és a betegkommunikáció kérdéseinek tárgyalására.

A konferencián a rendezők felkérésére Dr. Mikola Bálint népegészségügyi szakértő, a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége elnöke tartott plenáris előadást a gyógyszerellátás és a gyógyszerészi hivatás fejlesztése aktuális kérdéseiről. A társadalom idősödése, az egészségben eltöltött életévek stagnálása, a gyógyszeres terápiák előtérbe kerülése és a beteg-adherencia fejlesztése voltak gondolatvezetésének kulcselemei. Vizsgálva a gyógyszerkiadások állami és magánerőforrás hozzájárulása arányának változásait megállapította, hogy a gyógyszerészi szerepvállalás deklarált, a nemzetközi gyakorlatban alkalmazott elismerésével a terápiák egészségnyeresége a jelenleginél lényegesen nagyobb hatékonysággal fejleszthető.

Véleménye szerint amellett, hogy a terápia menedzsment az egészség-gazdasági előny következményét is hordozza, egyben a gyógyszerészi hivatás fejlesztésének egyetlen lehetséges útja. Ezzel összefüggésben a gyógyszer-disztribúció átalakulásának szükségességét hangsúlyozta, az egészségi állapotot befolyásoló készítmények kizárólagosan szakember által felügyelt expedíciója és alkalmazása mellett.

Az előadásokat kerekasztal beszélgetés követte.

Forrás: MOSZ Info
Kelt: 2016-07-12